Halka arz; şirketlerin belirli bir oranda hissesinin herkese alım satıma açılması olarak tanımlanabilir.

Şirketler halka arz olarak bir gelir elde edebilir ve bu gelir ile neler yapacağını da izahnamelerde ilan eder dolayısı ile o izahnamelere göre halka arz ile artık o şirketin paylarına sahip olabilirsiniz.

Peki tanımlar dışında son günlerde herkesin dilinde olan halka arz nasıl işliyor?

Son günlerde birçok insan halka arz ile bazı gelirler elde etme yoluna başvuruyor. Bir trend haline gelen halka arzlar 7 gün 8 gün %10 (tavan) kazanç sağlayarak gidiyor. Bu da birçok insanın borsaya para girişini sağlıyor. Ancak unutulmamalıdır ki her şirketin halka arzında bu tarz hareketler gerçekleşmeyebilir. Yakın zamanda birkaç şirketin halka arzının ilk gününde dahi tavanı bozması (yani %10’u getirmemesi) görüldü. O nedenle burada da bu riski hatırlatıyoruz.

Halka arzlara ilişkin birçok detaylı bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Borsa İstanbul’un web sitesinde de genel bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

[tlg_headings title=”Hisse Teknik Analizleri” subtitle=”Hisse teknik analizlerimizi inceleyerek fikirleri inceleyebilirsiniz.”][tlg_blog layout=”grid-3col” pagination=”yes” orderby=”ID” filter=”6″]
[tlg_headings title=”Son Paylaşımlarımız” subtitle=”Blog içeriklerimiz ile güncel bilgiye erişebilirsiniz.”][tlg_blog layout=”grid-3col” pppage=”3″ pagination=”yes” orderby=”ID”]
tr_TR