Hisse senedi, şirketlerin belirlenen oranda paylara bölünmesi sonucu her bir payın karşılığı olan araçtır. Örneğin bir şirketin ortaklık yapısında 1000 pay var diyelim. Her bir pay için bir satış değeri vardır ve o paya sahip olan kişi şirkete resmen ortaktır.

İşte oradaki her bir pay “hisse senedi” veya “pay senedi” olarak tanımlanır.

Halka arz edilen şirketlerin yani halka açık şirketlerin payları alınabilir ve satılabilir. Bu durumda sizler de bu hisseleri satın alarak bu şirketlere ortak olabiliyorsunuz demektir. Bunun için ise Borsa bir aracı olarak size hizmet veriyor.

Şirketlerin ne oranda paylara bölündüğü ve kaç hissesinin halka açık olduğu gibi konuları ilerleyen yazılarımızda anlatmaya çalışacağız.

[tlg_headings title=”Hisse Teknik Analizleri” subtitle=”Hisse teknik analizlerimizi inceleyerek fikirleri inceleyebilirsiniz.”][tlg_blog layout=”grid-3col” pagination=”yes” orderby=”ID” filter=”6″]
[tlg_headings title=”Son Paylaşımlarımız” subtitle=”Blog içeriklerimiz ile güncel bilgiye erişebilirsiniz.”][tlg_blog layout=”grid-3col” pppage=”3″ pagination=”yes” orderby=”ID”]
tr_TR