Temettü, yatırımcılar için sıkça duyduğumuz bir terimdir, ancak pek çok yeni yatırımcı için yeni bir kavram. Yazımızda kısaca Temettü ve Temettü Yatırımı ile ilgili hızlı ve kısa bir bilgiye sahip oluyoruz.

Temettü, bir şirketin kârından ödenen bir ödemedir. Kar payı diyebiliriz kısaca. Genellikle hisse senedi sahiplerine yıllık olarak veya yılda birkaç kez dağıtılır ve her hisse başına belirli bir miktarda ödeme yapılır. Bu ödeme, yatırımcılara şirketin karından pay vermek ve yatırımcıları ödüllendirmek amacıyla kullanılır.

Temettü Yatırımının Avantajları:

  • Temettü yatırımı, düzenli nakit akışı sağlar.
  • Temettü ödemeleri, yatırımcılara uzun vadeli yatırımlarını ödüllendirme fırsatı sunar.
  • Temettü hisseleri, hisse senetlerinin fiyat dalgalanmalarına karşı bir tür koruma sağlayabilir.

Temettü Nasıl Hesaplanır ve Dağıtılır?

Temettü ödemeleri, şirketin karından hesaplanır. Brüt hisse başına tutar yatırımcı sayısına ve orana göre belirlenir.

Temettü Yatırımı Nasıl Başlatılır?

Düzenli temettü ödemesi yapan şirketler ve karlılık beklediğiniz şirketlerden belirli adetlerde hisseler toplayarak uzun vadeli bir kazanç sistemi oluşturabilirsiniz.

Temettü veren hisse nasıl değişir?

Temettü veren hissenin fiyatı bir sonraki gün verdiği oran kadar düşer. Örneğin 20 Tl fiyatlı bir hisse 1 Tl hisse başına kar dağıtırsa 19 Tl olarak bir sonraki gün açılır. Ancak sizin maliyetiniz de ona göre ayarlanır.

Temettü veren hisse ne zaman alınır?

Temettü veren hisseyi bir önceki kapanışta hesabınızda bulundurmalısınız. Örneğin 12 Eylül tarihinde ödeme yapacak bir şirketin hissesi 11 Eylül tarihi kapanışında hesabınızda olmalıdır. Dağıtım yapılan gün aldığınızda temettü ödemesi alamazsınız.

Temettü yatırımı, yatırımcılara uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olabilecek güçlü bir strateji olabilir.  Temettü yatırımına başlamadan önce, yatırımcıların kendi mali hedeflerini ve risk toleranslarını dikkate almaları önemlidir.

[tlg_headings title=”Hisse Teknik Analizleri” subtitle=”Hisse teknik analizlerimizi inceleyerek fikirleri inceleyebilirsiniz.”][tlg_blog layout=”grid-3col” pagination=”yes” orderby=”ID” filter=”6″]
[tlg_headings title=”Son Paylaşımlarımız” subtitle=”Blog içeriklerimiz ile güncel bilgiye erişebilirsiniz.”][tlg_blog layout=”grid-3col” pppage=”3″ pagination=”yes” orderby=”ID”]
tr_TR