Büyük Veri Savaşları: OpenAI ve Google’ın Hamleleri

Yapay zeka gündemi hızlı bir şekilde devam ederken büyük veri savaşları da devam ediyor. OpenAI ve Google'ın hamleleri büyük veriye ulaşımda sert ilerliyor.

Yapay zeka gündemi hızlı bir şekilde devam ederken büyük veri savaşları da devam ediyor. OpenAI ve Google’ın hamleleri büyük veriye ulaşımda sert ilerliyor.

ChatGPT Üyeliksiz Erişime Açıldı

OpenAI aldığı şaşırtıcı karar ile ChatGPT’nin bir üyelik gerektirmeden ücretsiz olarak kullanılabileceğini duyurdu. Bu kararın arkasında ise büyük veriye ulaşım yatıyor. Kararın alınma sebeplerinin başında yapay zeka eğitimi için ihtiyaç duyulan daha fazla veri ve ChatGPT’nin daha fazla etkileşime geçerek öğrenmesini hızlandırmak geliyor.

ChatGPT ücretsiz ve üyeliksiz erişime açıldı.

X hesabı üzerinden yapılan duyuruda ChatGPT’nin üyelik gerektirmeden kullanılabileceği vurgulandı.

Haftalık 100 Milyondan Fazla İnsan Kullanıyor

OpenAI tarafından blog yazısında detayları belirtilen ücretsiz ve üyeliksiz erişimin ilginç verilerinden birisi de 185 ülkede haftalık 100 milyondan fazla insanın yapay zeka aracını kullandığı bilgisi.

“185 ülkede 100 milyondan fazla insan, yeni bir şeyler öğrenmek, yaratıcı ilham bulmak ve sorularına yanıt almak için haftalık olarak ChatGPT’yi kullanıyor.” diye belirtilirken yapay zekanın yeteneklerini üyelik gerektirmeden kullanma durumunun kademeli olarak devreye alındığı belirtildi.

Sağlanan bilgilerin ise yapay zeka aracı ChatGPT’nin eğitiminde kullanılabileceği belirtildi. İsteğe bağlı olarak bu ayar üyelik olmasa bile kapatılabilecek. Yani kişiler verilerin yapay zekanın öğrenme sürecinde kullanılmasını istemeyebilir.

Google’ın Yakın Zamandaki Reddit Hamlesi

Google, yapay zeka motorunu eğitmek için Reddit hamlesi ile gündeme gelmişti geçtiğimiz haftalarda. Bu konuda yıllık yaklaşık 60 Milyon Dolarlık bir anlaşma Google, Reddit verilerine anlık olarak erişebilecek ve bunu yapay zeka motorunu eğitmede kullanabilecek.

Google’ın son 7-8 aydır Reddit içeriklerini ön plana çıkarmasının arkasında da bu anlaşmanın yattığı açıkça anlaşılıyor diyebiliriz.

Büyük Veri Savaşlarında OpenAI ve Google Atakları Dikkat Çekiyor

Geçtiğimiz haftalarda OpenAI CTO’su Mira Murati’nin katıldığı bir röportajda yapay zeka eğitiminde kullanılan içeriklerinin kaynağına dair şüpheli yaklaşımı ve teklif, etik gibi konular gündeme gelmişti. Daha sonra Reddit’in ön plana çıkarılması da yine Google’ın etik davranıp davranmadığının sorgulanmasına sebep olmuştu. Büyük veri savaşlarında OpenAI ve Google hamlelerini sürdürürken bir yandan yapay zekanın neler yapabileceğini öngörmek imkansız hale geliyor diyebiliriz.

Mira Murati’nin Sora eğitiminin veri kaynağı belirsizliği gündem olmuştu.

Siz de düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir, yapay zeka gelişmelerini yakından takip edebilirsiniz.

Daha fazlası için bizleri X ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Arthur Dent
Arthur Dent

Galaksi çapında bir maceraya pijamalarıyla başlayan tek kişi. Dünya'nın yok edilmesinden sağ çıkan Arthur, evrenin tuhaflıklarıyla dolu bir yolculukta kendi sakinliğini korumaya çalışıyor. En iyi yeteneği: Mümkün olan en garip durumlarda bile sıradan kalmak.

Nesne: 35

Cevap bırakın

tr_TR