3-4 Kişilik Orta Bütçeli En İyi Yerli Karavanlar Serisi #1- 2024

Bir karavan hayali mi kuruyorsunuz? Sizin için 3-4 kişilik orta bütçeli en iyi yerli karavanları inceledik. İnceleme ve listeleme kriterleri tamamen sitemize aittir. İşte 2024'ün en güncel karavan incelemesinin ilki...

Bir karavan hayali mi kuruyorsunuz? Sizin için 3-4 kişilik orta bütçeli en iyi yerli karavanları inceledik. İnceleme ve listeleme kriterleri tamamen sitemize aittir. İşte 2024’ün en güncel karavan incelemesinin ilki…

2024’ün Orta Bütçeli En İyi Yerli Karavanlar

Öncelikle listemize başlamadan önce belirtmek isteriz ki Arthur Dent, galaksinin en ücra köşelerine yolculuk yapan bir gezgin. Bu değerlendirmede kriter olarak karavanların alt yapı, güvenlik, tasarım ve konfor özelliklerini ele alarak liste oluşturmuştur. Değerlendirme tamamen gezgin gözüyle yapılmıştır. Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Yazımızda herhangi bir işbirliği yoktur.

Sıralama yapmadık, sektörden edindiğimiz tecrübe ile bir liste yaptık. O nedenle listeyi incelerken en iyisi ilk sıradaki gibi değil de Türkiye’nin en iyi yerli karavanları olarak görebilirsiniz.

Yazı serisi halinde devam edeceğiz. Bu nedenle ilk incelemede 2 karavan modeline yer veriyoruz. Diğer seri ve incelemeler için takipte kalın!

5K Karavan ARKUT Modeli İncelemesi

3-4 kişilik orta bütçeli en iyi yerli karavanlar listemizde 5K Karavan ARKUT modeline yer vererek başlıyoruz.

5K Karavan bildiğiniz üzere mini boy kamp karavanı ile popülaritesini oluşturmuş daha sonra yeni modellerini belirli dönemlerde piyasaya sürmüştür. Firma kısa süre içinde hem yerli pazara hem ihracata yönelik satışlar gerçekleştirmiştir. Öncelikle firmanın ihracat yapıyor olması belirli bir kalite düzeyinde olduğunu bize gösterir. Ayrıca Bolu’da büyük bir fabrikada seri üretim hattı ile çalışma yapmaktadır. Kendi bünyesinde AR-GE ekibi bulunmaktadır.

Karavana gelecek olursak, ARKUT modeli Smart, Comfort ve Premium olmak üzere 3 paketle satılıyor. Bu paketlerden en baz donanıma sahip olanı Smart ortalama 475.000 TL fiyatla satışa çıkarılıyor. (12 Nisan 2024 – Sahibinden.com verisi) Bu nedenle orta bütçeli karavanlar listemize dahil ediyoruz.

3-4 Kişilik Karavan Orta Bütçeli En iyi Yerli karavanlar - 2024 5K Karavan ARKUT İncelemesi Moon Karavan

5K Karavan – ARKUT Modeli Teknik İnceleme

Öncelikle bu karavan ve diğer karavan modellerindeki incelemelerimizde web sitelerindeki veriler dışında sektör ve kullanıcı deneyimlerinden de yararlandığımızı belirtmek isteriz. O yüzden karavan almadan önce bu yazıyı dikkatlice incelemenizde fayda var.

5K Karavan O1 ve O2 tip onay belgesine sahip, AR-GE ekibi tarafından geliştirilmiş tasarım odaklı karavanlar üretiyor.

Üretici ARKUT modelinde, kendi şasisini üretmekte olup alt yapı bileşenlerinde AL-KO tercihini kullanıyor. 880 kg SMART modelinde 1000 kg AL-KO frenli dingil ve kaplin sistemi kullanıyor. Bu aracın kapasitesini 1000 kg olarak belirliyor ve kullanıcıya 120 kg gibi bir pay bırakıyor.

Comfort ve Premium paketlerinde ise 1350 kg AL-KO frenli kaplin ve dingil sistemine yer veriyor. Araç donanımı artışından kaynaklı ağırlık artışı ile kullanıcıya yine 120 kg civarı bir pay bıraktığını görebiliyoruz.

Alt yapı bileşenlerinde AL-KO tercih etmesi ve kullanıcıya bıraktığı payı değerlendirdiğimizde olumlu olarak görüyoruz.

Gövde yapısında monoblok bir yapıya sahip olması uzun ömürlü ve dayanıklı yapıya sahip olmasını sağlıyor. Ayrıca ürünün yalıtımı da tüm paketlerde başarılı değerlendirilmiş. Monoblok yapıların su sızdırmazlığı, nem gibi konularda avantajları bulunmakta. Bu nedenle gövde yapısı itibariyle de olumlu değerlendiriyoruz.

Ürünü donanım olarak incelediğimizde ise aydınlatmaları itibariyle yeterli sayıda fonksiyona sahip olarak görebiliyoruz. Ayrıca E onaylı camlar araç üzerinde standart geliyor. Malum bu konularda sektör biraz bozuk bir işleyişe sahip o nedenle 5K Karavanı olumlu tarafta değerlendiriyoruz. Elektrik tesisatında ise yanmaz kablo standart olarak kullanılıyor.

Eleştireceğimiz tarafta ise birçok üreticide gördüğümüz stabilizatörün Smart ve Comfort paketlerde opsiyon olarak sunulması olacak. Stabilizatör ülkemizde tüm karavan üreticilerinde standart olarak verilmeli. Zira güvenliğin en büyük unsurlarından. Bu nedenle bu eleştiriyi yapmadan geçemeyiz. Ayrıca iç dizayn tarafında biraz daha görsele ve işçiliğe yönelmek gerektiğini düşünüyoruz.

5K Karavan – ARKUT Konfor İncelemesi

ARKUT modeli 2 ve 4 kişilik seçeneklere sahip. Baz pakette donanım olarak çok fazla bir beklenti içinde olmanızı istemiyoruz ancak arayışa düşük bütçeli karavanlardan başladıysanız ARKUT size çok fazla seçenek sunuyor diyebiliriz. Aşağıdaki ürünler baz pakette sunuluyor. Üst pakete geçtikçe standart ürünlerin sayısı artıyor.

İç Mekan

 • 28 DNS 5 cm Sünger Yatak: Kaliteli süngerden yapılan yatak kaplaması, uzun yolculuklar sonrası dinlenmek için ideal bir ortam sağlar. Ayrıca 28 DNS süngerin konfor için yeterli yumuşaklığa sahip olduğunu belirtelim. 32 DNS sünger de tercih edilse iyi olabilir.
 • Ladin Kontrplak ve Laminant Kaplama: İç mekan mobilyaları, hem estetik hem de dayanıklılık açısından üstün bir malzeme olan ladin kontrplak ile kaplanmıştır.
 • PVC Lambiri ile Kaplama: Duvar ve tavan döşemelerinde kullanılan PVC lambiri, kolay temizlenebilirliği ve şık görünümü ile ön plana çıkar.

Teknoloji ve Enerji Sistemleri

 • 480W Solar Panel Sistemi: Çevreci ve ekonomik bir çözüm olan solar paneller, 2x100Ah jel akü ile desteklenir, böylece enerji ihtiyacınız güneşten karşılanır.
 • Truma Combi Isıtma Sistemi: Karavanın iç mekanını kısa sürede ısıtan bu sistem, aynı zamanda suyunuzu da ısıtarak yaşam alanınızı daha konforlu hale getirir.

Mutfak ve Banyo

 • Çift Gözlü Kombine Ocak: Geniş ve kullanışlı ocakta yemeklerinizi rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.
 • Portatif ve Dıştan Kasetli Tuvalet Seçenekleri: İki farklı tuvalet çözümüyle, ihtiyacınıza uygun konforu seçin.
 • Truma Boiler ve Dış Duş: Her zaman sıcak suya erişim sağlayan boiler sistemi ve pratik bir kullanım sunan dış duş, yolculuklarınızda ihtiyaç duyabileceğiniz temel özellikler arasında.

5K Karavan ARKUT Genel Değerlendirme

Üreticinin ihracatçı tarafının olması, AR-GE ekibinin bulunması, tip onay belgelerinin mevcudiyeti ve AL-KO, Truma gibi kendini ispatlamış markaları tercih etmesi listemizde yer alması için yeterli görünüyor. İncelemenin içinde olumlu ve olumsuz yanlarından bahsettir. Özellikle tasarım odaklı çalışması nedeniyle bu modeli tercih etmeniz ile görünürlüğünüz ciddi derecede artacaktır.

MOON Karavan Neptün Modeli İncelemesi

Orta bütçeli karavan listemizde tasarım, fonksiyonellik ve işçilik olarak önereceğimiz bir diğer marka Moon Karavan. Neptün modeli ile 3-4 kişilik kullanıma uygun iyi bir karavan sahibi olabilirsiniz. Moon Karavan, Konya’da butik çalışan bir üretici. Butik çalışması nedeniyle iç tasarım opsiyonlarını da kullanıcıya sunabiliyor. Birçok üreticinin standart yerleşimde seri üretim yapması, kullanıcılar için seçenekleri azaltırken Moon Karavan’ı listeye alma sebeplerimizin biri olarak düşünebilirsiniz.

Moon Karavan’ın Neptün Modeli yaklaşık 400.000 TL fiyatla başlıyor diyebiliriz. Bu fiyat skalasında az sonra incelemede de göreceğiniz bilgilere dayanarak bir fiyat performans ürünü olarak düşünüyoruz.

3-4 Kişilik Orta Bütçeli En iyi Yerli karavanlar - 2024 5K Karavan ARKUT İncelemesi Moon Karavan

Moon Karavan – Neptün Modeli Teknik İnceleme

Moon Karavan’ın Neptün modelinde standart olarak AL-KO, Knott ve Schlegl modelleri kullanılabiliyor. Standart modelinde galvanizli şasi kullanılıyor ve üretim Moon Karavan’a ait.

Tercihen AL-KO seçilmesi tavsiyemizdir. Ancak maliyetler konusunda tereddüdünüz varsa Knott tercihinde de bulunabilirsiniz. Üreticinin O1 ve O2 tip onay belgesi mevcut olup genellikle O2 belgeli olarak ürünleri piyasaya sunmaktadır.

Gövde yapısında CTP kullanılmakta olup yalıtım ve su sızdırmazlığı tarafında kullanıcı memnuniyetinin olduğunu görüyoruz. Ayrıca karavanın camları ithal ve yerli opsiyonlara sahip. Yerli cam üreticilerimizin de başarılı ürünler ortaya koyduğunu belirtmek isteriz.

Yine stabilizatörün opsiyon olduğunu görmek bizi üzen noktası diyebiliriz güvenlik tarafında. Ancak bunun artık birkaç üretici dışında opsiyon olarak sunulmasına maalesef alıştık.

Teknik tarafta işçilik kısmında özenli bir işçiliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tasarım açısından da optimum seviyede bir tasarımla sizi mutlu edecektir.

Moon Karavan Neptün Konfor İncelemesi

Özellikle iç yerleşimde firma kendi deneyimleriyle birlikte sizlerin taleplerini de karşılıyor. Bu nedenle iç yükseklik, iç genişlik gibi unsurları değerlendirebiliriz. Karavanın içinde yaşayacağımızı düşündüğümüzde sağladığı iç yükseklik ve genişlik kesinlikle başarılı. Ayrıca cam yerleşimi iç aydınlatmayı doğal ışıkla doldurabileceğiniz şekilde. Yaşam alanına döndüğümüzde kampta seyir avantajını sunuyor diyebiliriz.

Standart Paket Donanım

 • Yatak Kapasitesi ve Ölçüler:
  • 3+1 yatak kapasitesi; ana yatak ölçüleri 211×140 cm, ranza 2 katlı 211×80 cm
  • Yatak altında dıştan erişimli saklama alanı
 • Mutfak ve Banyo:
  • 2 gözlü ocak ve evye kombinasyonu
  • 100×70 cm ölçülerinde kompakt banyo, portatif 20 lt WC, ve dış duş
  • 90 lt 220V buzdolabı
 • Enerji ve Aydınlatma:
  • 100 A Akü ve akü şarj cihazı
  • 12V LED aydınlatmalar ve yatak/ocak üstünde spot lambalar
  • 55 lt temiz su deposu ve hidrofor sistemi

Premium Paket Donanım

 • Mutfak Geliştirmeleri:
  • CAN marka ithal 2 gözlü ocak ve evye
  • Katlanabilir musluklar, daha geniş 100 lt temiz su deposu
 • Konfor ve Fonksiyonalite:
  • Hafele marka stoperli mobilya aksesuarları, Basçek kulplar
  • İthal polikarbon UV ışınlarına dayanıklı çift kat karavan camları
  • Truma S2200 ortam ısıtıcısı ve Truma Therme 5 lt boiler
 • Enerji ve Aydınlatma İyileştirmeleri:
  • 100 A Jel Akü ve seyir şarjı özelliği (13 pinli araç bağlantısı)
  • Oturma grubu üzeri 2 adet okuma lambası, 45 lt veya 90 lt 12V buzdolabı

Her iki paketin de konfor açısından yeterli olduğunu düşünüyoruz.

Moon Karavan Neptün Modeli Genel Değerlendirme

Öncelikle yerli üreticiler arasında butik olarak üretim yaparak kullanıcının isteği doğrultusunda tasarım yapan firma bulmak belki mümkün olabilir ancak kaliteli ve özenli işçiliği, tecrübeyi yakalamak biraz zor olabilir. Bu nedenle üretici sektörden aldığımız bilgiler ve kullanıcı deneyimleri ile bizim listemizde yer alıyor. Ayrıca duyumlarımıza göre ihracat tarafında da girişimleri olduğunu ve çeşitli taleplerin değerlendirildiğini söyleyebiliriz. Bu açıdan baktığımızda ihracata odaklı ürün çıkarmak ve butik çalışmak başarılı olarak değerlendirilebilir.

3-4 Kişilik Karavan İncelemelerimiz

3-4 Kişilik karavan arayışınızda ilk yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazı serimiz devam edecek. Sizler de görüşlerinizi bize iletebilir ve bu modellerle ilgili sorularınızı sorabilirsiniz.

Daha fazlası için bizleri X ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Arthur Dent
Arthur Dent

Galaksi çapında bir maceraya pijamalarıyla başlayan tek kişi. Dünya'nın yok edilmesinden sağ çıkan Arthur, evrenin tuhaflıklarıyla dolu bir yolculukta kendi sakinliğini korumaya çalışıyor. En iyi yeteneği: Mümkün olan en garip durumlarda bile sıradan kalmak.

Nesne: 35

Cevap bırakın

tr_TR