100 Milyar Dolarlık Süper Bilgisayar “Stargate”: Microsoft ve OpenAI’dan Dev Yatırım

Microsoft ve OpenAI, yaratıcı yapay zeka sistemlerini desteklemek üzere 100 milyar dolar bütçeyle dev bir süper bilgisayar Stargate ve veri merkezi kurmayı planlıyor.

2028’de faaliyete geçmesi beklenen bu proje, teknoloji ve yapay zeka dünyasında yeni bir dönem başlatacak.

Generative yapay zeka sistemleri, çalıştırılmaları için önemli miktarda işlem gücü gerektirir. Bu bağlamda Microsoft ve OpenAI, AI teknolojilerini ileriye taşımak adına 100 milyar dolarlık bir veri merkezi ve çok güçlü bir teknoloji ürünü oluşturmayı hedefliyor.

Projeye dair ilk bilgilere göre 2028 yılında aktif hale gelmesi ve çalışması için maksimum 5 gigawatt elektrik tüketimi gerektireceği yönünde.

İşbirliğinden Dev Yatırıma Süper Bilgisayar Stargate

2028 yılında faaliyete geçmesi planlanan bu özel ve yeni teknoloji, “Stargate” adıyla anılmakta ve milyonlarca özel sunucu çipi barındıracak şekilde tasarlandı. Bu teknolojinin, OpenAI ve Microsoft’un yapay zeka üzerine çalışmalarını önemli ölçüde ileriye taşıması bekleniyor.

Kaynaklara göre, bu güçlü teknolojinin son hali, ABD’deki en büyük nükleer güç istasyonu olan Palo Verde’nin kapasitesi olan 3.9 gigawatt’tan daha fazla, yani 5 gigawatt elektrik tüketebilir.

Microsoft ve OpenAI Süper Bilgisayar Projesi Stargate Generative Yapay Zeka
100 Milyar Dolarlık Süper Teknoloji 2028’e Hazır Olacak

Enerji Maliyeti Endişe Verici!

Proje, OpenAI’nin ve Microsoft’un generatif AI’leri eğitme ve çalıştırma kapasitesini artırmak için büyük miktarda işlem gücü gerektiriyor. Microsoft, 2019 yılında OpenAI’ye yaptığı 1 milyar dolarlık yatırımla bu ihtiyacı karşılamaya yönelik adımlar atmıştı. Iowa’daki Microsoft veri merkezlerinde geliştirilen özel teknoloji bilgisayar, bu sürecin bir parçası.

Biz Neyi Konuşuyor Olacağız?

Katie Mayer (Microsoft ortaklığını yöneten OpenAI yetkilisi) gibi uzmanlar, süper bilgisyar sistemlerinin, AI araştırmalarının can damarı olduğunu ve bu ölçekteki çalışmaların gerçekten yenilikçi AI yetenekleri geliştirilmesini mümkün kıldığını belirtiyor. Bu tür gelişmeler, hem teknolojiyi hem de toplumu derinden etkileyebilir.

Bakalım yakın geleceği ilgilendiren dev adım gerçekleşebilecek mi ve biz 2028’de neyi konuşuyor olacağız?

Editörün Önerisi

Büyük Veri Savaşları

Daha fazlası için bizleri X ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

hra Editör
hra Editör
Nesne: 12

Cevap bırakın

tr_TR