Halka Arz Gündemi ve Düşündürdükleri

Şu günlerde en çok duyduğumuz terimlerin başında Halka Arz gündemi geliyor. Borsa tarihinde ender görülecek dönemlerden birinde olduğumuzu düşünüyoruz.

Şu günlerde en çok duyduğumuz terimlerin başında Halka Arz gündemi geliyor. Borsa tarihinde ender görülecek dönemlerden birinde olduğumuzu düşünüyoruz. Türkiye’nin çok büyük bir bölümünün mutlaka konuştuğu konulardan birisi haline gelen halka arzlar çeşitli yorumları da beraberinde getiriyor.

Pandemi ile başlayan halka arz dalgası son günlerde başlıca gündem oldu. Peki bunu körükleyen hangi unsurlar oldu?

2023 yılında halka arzı gerçekleşen yaklaşık 33 hisse bulunuyor. Kimisi yeni başlıyor kimisi ise tavan serisine devam ediyor. Hal böyle olunca küçük yatırımlardan güzel karlar alınıyor.

Bu sene içinde halka arz olan SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri A.Ş. (SDTTR) bugün kapanış fiyatı itibariyle (415.3 TL) %1197,81 kar marjına ulaştı. SDTTR 32 TL ile halka arz olmuştu. 4 Ocak tarihinden bu yana getirisi oldukça dikkat çekici. Bir diğer tarafta ASTOR, ONCSM gibi hisseler ve bunları takip eden diğer halka arzlar getiri yüzdeleri enflasyonla kıyaslanamayacak kadar yüksek oldu.

Tümünün bileşke getirisi ise yaklaşık %600 oldu. Seçim sonu dönemde halka arzda tavan serileri olumsuz etkilenmişti. 2 gün tavanda kalamayan hisse olmuştu. Bu da o dönemde bazı yatırımcılarda çekinceler oluşturmuştu.

Ancak akabinde gerçekleşen halka arzlarda yine tavan serileri ve yüksek yüzdeli getiriler tekrar borsaya yönelişin önünü açtı diyebiliriz.

Güncel durumda yatırımcı sayısı 6 milyonu geçerken son halka arz olan şirketlerde kapanış tablosu şöyle;

Güncel Durum Nasıl? (05.08.2023 kapanış)

IZENR 14. işlem gününde 71.80 TL fiyata ulaşırken tavanda 2.8 milyon lot ile kapanıyor.

OFSYM aynı şekilde 14. işlem gününde 102,80 TL fiyata ulaşırken tavanda 1.1 milyon lot ile kapanıyor.

TATEN 13. işlem gününde ve 77.30 TL fiyata geldi. Tavanda 5.5 milyon lot bulunuyor.

BYDNR 11. işlem gününde 59.70 TL fiyata ulaşırken tavanda 4.8 milyon lot bulunuyır.

ENERY 9. işlem gününde 28.6 TL fiyat ve tavanda 1.7 milyon lot ile kapatıyor.

KZGYO 5. işlem gününde 33.38 TL fiyatla tavanda 62.2 milyon lot bulunuyor.

İşleme 7 Eylül’de başlayacak olan EBEBK ise 3.804.835 katılımcı sayısı ile rekor kırdı.

Yeni bir rekorun gelmesi ise TARKİM arzında bekleniyor. Bazı beklentilere göre 1 lot ile kapanması ve bazı başvuranların lot alamaması söz konusu.

Tüm bunlar çerçevesinde değerlendirdiğimizde bu kazançlar insanlar arasında oldukça hızlı yayılırken, yeni yatırımcılar kaybı göze alacak tutarlar ile arz olan hisselere kolaylıkla giriş yapabiliyor. Tavan bozduktan sonra tekrar seri başlatan halka arzlar ise büyük riski ortaya çıkarıyor.

Öyle ki tavan serisi bozulan bazı hisseler (son halka arz olanlarda sıklıkla) tekrar fiyatını katlamaya devam etti. İşte bu noktada yeni yatırımcı eğer bilinçsizse bunun sürekli bu şekilde yürüdüğünü düşünerek yüklü miktarlarda alımlar yapmak için sıraya girmeye başladı.

Halka arzlar tek başına çok büyük kayıplar verdirecek yatırımlar değil. Zira artık 200 TL bandında bir lot alımına kadar düştü. Yine de bu para bazıları için yüksek bir tutar olabileceği için risk uyarımızı burda yapalım. Kayıp kayıptır. Büyük kayıplar yaşatma ihtimali bulunan riske az önce bahsettiğimiz durum örnek oluyor. Piyasa değerinin oldukça üstünde değerlenmeye başlayan halka arz hisseleri sonradan giriş yapan yatırımcı için ciddi riskler teşkil ediyor. Bu nedenle yatırım yaparken çok dikkatli kararlar verilmesi gerekiyor. Yazımızda yatırım tavsiyesi vermemekle beraber riskli işlemler için yeni yatırımcıların işlemlerine çok dikkat etmesi gerektiği uyarısını da yapmak isteriz.

Sonuç itibariyle halka arz serileri gündemimizi bir süre daha sıklıkla meşgul edecek. Şu anda bu gündem toz pembe bir gündem. Umarız ki bu toz pembe gündem sürekli böyle devam eder.

Yazımıza son verirken sosyal medya hesaplarımızdan eğitim çalışması niteliğinde teknik inceleme ve analizler paylaşmaktayız. Bu mecralarda bizlere göstereceğiniz destek bizi mutlu edecektir.

6. His Analisti
6. His Analisti
Nesne: 149

Bir yorum

Yoruma kapalı.

tr_TR