Yola Çık ve Baharı Karşıla! #1 Kapadokya

Kış, ayrı güzel evet. Ancak bahar ayları önümüzde. Şimdi yola çıkıp baharı karşılamanın planlarını yapmak için en güzel zaman. Kapadokya düşüne ne dersiniz?

Kış, ayrı güzel evet. Ancak bahar ayları önümüzde. Şimdi yola çıkıp baharı karşılamanın planlarını yapmak için en güzel zaman. Kapadokya düşüne ne dersiniz?

Yola Çıkmadan Önce

Birçoğumuz bahar aylarında doğaya kavuşmanın hayalini kurmaya başlarız. Bunun için planlar yapar, yaz tatili öncesi küçük rahatlamalar düşleriz. Yormayan bir sıcak, üzmeyen bir serinlik. İşte bu ikisi insanın içini ısıtmaya yetiyor.

İlk olarak birçok yere gitme isteği ile hayal kurmaya başlarız. Mesela Bodrum nasıl olur? Yoksa onu yaza bırakıp Kapadokya mı olsa?

Bodrum’a biraz zaman ayırmak için yaz ya da sonbahar dönemine bırakıyorum. Hem sonbahar başlarında daha da bir güzel derler.

Bir Kapadokya Düşü Kuralım

Kapadokya, o fotoğraflarda gördüğümüzü bize veren manzaralarla dolu bir mutluluk diyebiliriz. Yola nereden çıkacağınızı bilmesem de Batı tarafından bir seyahat düşünelim. Biraz ağaçlardan uzaklaşacağınızı bilmelisiniz.

Biz size burada gidince neler yapılır, ne yenir ne içilir konularına girmeyeceğiz. Zaten bunu deneyimlemiş insanlar TripAdvisor, Google Maps gibi platformlarda oldukça sizi bilgilendirecek paylaşımlarını yapıyor ve siz buraya gelene kadar zaten o fikirleri benimsiyorsunuz. Biz burada içimizi ısıtan bir düş kuralım.

Buluşma

Tarihin bıraktığı izlerle karşılaşmaya başlıyoruz. Bizi dar, yokuşlu ve taş yapılı yollarıyla karşılıyor. Konaklama için güzel manzaralı bir oda seçtiğimiz otele doğru ilerliyoruz. Butik işletmeler ve şehir karmaşasından uzak ancak turist kafileleriyle dolu yollardan otele giriş yaptık. Cave Suite tarzı bir odamız, şömineli olsun ve Kapadokya’nın eşsiz manzarasına bakan bir penceremiz bize eşlik etsin mi?

Baharı Karşılamak İçin Küçük Gezinti

Evet. Yol yorgunluğunu atmak için küçük bir gezintiye çıkmak sizi dinlendirecektir. Özellikle otelin çevresinden çok uzaklaşmadan ara sokaklarda mimari gezintiye çıkmak güzel olacaktır. Küçük bir gezinti sonrası yemek için güzel bir butik restoran içimizi ısıtabilir.

Çıtırtılar

Dinlenmek için erken otele geliyoruz. Çünkü bir sebebi var: Çıtırtılar!

Her ne kadar bahar ayları, havalar ısınıyor desekte akşamları soğuk olduğunu düşünmeliyiz. Ve işin en güzel tarafı kesinlikle şömine eşliğinde size eşlik edecek birkaç kadeh… Sakin bir akşam, penceremizde Kapadokya’nın gece beliren silüeti.

Çok geç olmadan uyumakta fayda var.

Güne Şahane Başlayalım

İşte o fotoğraflardan, anılardan hafızamıza kazınan manzarayla buluşma zamanı. Sabahın en erken saatlerinde eşsiz manzaraya şahit olmak için uyandık! Güzel bir konum seçip kendimizi eşsiz balon şovuna teslim ediyoruz. Öyle güzel gelecek ki… Ne dersiniz balonun içinde olmak mı yoksa uzaktan seyretmek mi? O hayali de siz seçin. Hatırlatalım, hayal kuruyoruz 🙂

Turistik Hareketler

Malum sadece renkli balon şöleniyle değil aynı zamanda eşsiz tarihi dokusuyla da bilinir ve sevilir. Turist kafilelerinin rotalarını referans alarak günü verimli şekilde geçirmekte fayda var. Ayrıca keşfedilecek yerler birbirine yakın mesafeler. Bu bizi mutlu eder değil mi?

Neden mi? Akşama eğlence düşleyelim biraz…

Geceleri Keşfedelim

Kapadokya’da otantik gece mekanları olduğunu duymuşsunuzdur. Küçük bir araştırmayla ambiansı size farklı gelecek bir yer seçmeye ne dersiniz? Bu seçimi yaparken kaliteli müzik ve yabancı turist ağırlıklı mekanları öncelikle göreceğinizi varsayıyoruz.

Arınma: Eve Dönüş

Biz hayali kurarken baharı karşılayacak iki gece üç günlük bir düşünceye kapıldık. Nitekim yolculuklar da arınmaya dahildir ve bir sonraki gün mesai yapacağınızı düşünüyorsanız üçüncü gün güzel bir kahvaltının ardından dönüşe hazırlanmak iyi olacaktır.

Şöyle ki 2 gece biraz keşif ve daha sonrasına bir tekrar gelme sebebi için yeterli olacaktır. Şehirden ve standart mimariden uzak, sakin ve otantik bir bahar karşılaması ruhumuza iyi geldi diye düşünüyoruz.

Şimdi dönüş yolunda keyifli bir müzik ve tekrar ne zaman gelmek istediğinizin hayali sizi evinizin sıcaklığına götürecektir…

Yeni hayaller kurmaya devam edelim.

Ruhumuz dinlendikçe insana ve doğaya olan aşkımız da güçlenecektir. İnsan, ruhu ile hareket eder ve ruhu ile dinlenir. Düşlerimiz de ruhumuzu dinlendiren en güzel şeylerdendir. Çok bunaldığınızda hayal kurun, hayal ettiğiniz sizin gerçeğinizdir. Bugün güzel bir plan yaptık, aslında düş kurduk. Eğer yarın bir başka düşte kendinizi bulursanız gülümseyin. Gülümsemek güzel hissettirir.

Yazımızda sizlere Yahya Kemal Beyatlı’nın Deniz Türküsü eserinden “İnsan dünyada, hayal ettiği müddetçe yaşar.” sözüyle veda ediyoruz.

Ford Prefect
Ford Prefect

Evrenin sırlarını keşfetmek için buraya gelmiş ve biraz fazla kalmış bir gezgin. "Otostopçunun Galaksi Rehberi" için araştırmacı yazar. En büyük başarısı: Evrende herhangi bir yerde, herhangi bir zaman diliminde otostop çekebilme becerisi. İlginç bir gerçek: Aslında Ford Prefect, bir araba modelinden daha fazlasını ifade ediyor.

Nesne: 5

Cevap bırakın

tr_TR