Borsada Devre Kesme Ne Demek? Devre Kesince Ne Olur?

Borsa işlemlerinde devre kesici diye bilinen kontrol mekanizması işler. Borsada devre kesme, sert düşüşlerde kayıpları azaltmak adına bir tedbir olarak düşünülebilir. Peki nedir ve ne zaman devreye girer?

Borsa işlemlerinde devre kesici diye bilinen kontrol mekanizması işler. Borsada devre kesme, sert düşüşlerde kayıpları azaltmak adına bir tedbir olarak düşünülebilir. Peki nedir ve ne zaman devreye girer?

Devre Kesici Ne Zaman Devreye Girer?

Borsa İstanbul’un en büyük 100 şirketin işlem gördüğü Bist100 endeksinde tedbir amaçlı sert düşüşlerde devreye girer. İlk devre kesici %5 düşüş olduğunda devreye girer. Gün içinde gerçekleşen düşüşlerde olur. İkinci devre kesici ise %7 kayıp yaşandığında devreye girer.

Devre Kesince Hisse Alınır mı?

Cevap hayır. Borsa devre kesince hisse alımı durur. 20 dakikalık periyotta işlemler tüm hisseler için kapatılır. Fiyat toplama seansı açılır ve tekrar işlemler başlar. Toplamda 30 dakika kapalı kalır.

Hisselerde Devre Kesici Nasıl İşler?

Endekstekinden farklı olarak çalışır. Ana pazarda işlem görenler için %7.5, alt pazarda işlem görenler için %5 ve yıldız pazarda işlem görenler için %10 eşiği bulunmaktadır.

Borsada Devre Kesme Sadece bizim borsamızda mı?

Hayır. Borsaların genelinde devre kesici tedbiri uygulanmaktadır.

Nasıl anlaşılır?

Borsa İstanbul tarafından KAP’a yapılan açıklamayla anlaşılabilir. Örnek açıklama metni aşağıdaki gibidir;

“Saat 16:49:54 itibarıyla endekse bağlı devre kesici tetiklenmiş ve Pay Piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarında işlemler geçici olarak durdurulmuştur.
Pay Piyasasında sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları, gayrimenkul sertifikalarında ve emtia sertifikalarında saat 17:09:54’de tek fiyat emir toplama, 17:14:54’de eşleştirme yapılacak ve 17:19:54’den itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecektir. Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 17:09:54’de tek fiyat emir toplama yapılacak ve 17:19:54’den itibaren seans kaldığı yerden devam edecektir. Varant, sertifika, BYF, yeni pay alma hakkı kuponu ve yeni pay alma hakkından arta kalan birincil piyasa sıralarında işlemler 17:19:54’den itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecektir.
VİOP’taki Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmeler ile BAP Pay Repo Pazarı’nda işlemler saat 17:19:54’de yeniden başlayacaktır.
(*): Emir toplama süreci, belirtilen saatten sonra 30 saniye içerisinde rastlantısal olarak kesilmektedir.”

Diğer konularda bilgi sahibi olmak için Eğitici Bilgiler sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Paylaşımlarımız yatırım tavsiyesi değildir. Sorumluluk reddi beyanımızı inceleyebilirsiniz.

6. His Analisti
6. His Analisti
Nesne: 149

Cevap bırakın

tr_TR