Engulfing Formasyonu Nedir? 2 Örnekli Sade ve Basit Anlatım

Engulfing formasyonu ayrıca yutan formasyon olarak bilinen yükseliş ve düşüş sinyali veren bir formasyondur. Bu içeriğimizde size Engulfing formasyonunu anlatmaya çalışacağız.

Engulfing formasyonu ayrıca yutan formasyon olarak bilinen yükseliş ve düşüş sinyali veren bir formasyondur. Bu içeriğimizde size Engulfing formasyonunu anlatmaya çalışacağız.

Kısaca Engulfing Formasyonu

Formasyonumuz alıcıların ve satıcıların iştahıyla ilgili bize bilgi verir. Günlük grafikte incelemek en sağlıklı sonuçları verecektir. Yazının başında bir hatırlatma yapalım, diğer tüm formasyonlar gibi bu formasyon da her zaman çalışmayabilir. Bu nedenle bazı yatırımcılar hemen işleme girme isteğinde iken bazı yatırımcılar bir sonraki mum hareketini beklemektedir.

Mum Renkleri

Renkler zıt yönlü olarak karşımıza çıkar. Düşüş sinyali için önce yeşil sonra kırmızı, yükseliş sinyali için önce kırmızı sonra yeşil mumu görürüz.

Engulfing nasıl çalışır?

Bearish engulfing ve bullish engulfing olarak iki çeşidimiz var diyebiliriz. Bunlardan Bullish Engulfing, bir önceki gün açılıştan kapanışa kadar düşen ve kırmızı mum veren grafik ertesi gün o mumu yutacak şekilde yeşil kapandıysa Bullish yani Boğa Engulfing formasyonunu çalıştırmıştır. Bu çalışmayı yükselen veya düşen trend diplerinde görürüz.

Örnek 1: Yükseliş Sinyali

BRSAN hissesi 13 Eylül 2023 günü düşüş eğilimine girmişken satıcılı bir gün geçirmiş. Daha sonra 14 Eylül 2023 günü kapattığı yerden biraz aşağıda gellmiş ve daha sonra alıcı iştahıyla 13 Eylül mumunun tamamını yutmuş. Burada gölgesiyle birlikte yutması önemli. Sonrasında gelen mum ise desteklemiş. Daha sonra yükseliş olarak yoluna devam ediyor.

Engulfing Formasyonu Örnek 1 Yükseliş Sinyali

Örnek 2: Düşüş Sinyali

2. örneğimiz SASA’dan. Hisse güçlü bir şekilde yolunda ilerlerken 16 Kasım 2022 günü hem GAPli açılmış hem de çok güzel bir yeşil mum vermiş. Ancak 17 Kasım 2022 günü gelen satıcı iştahı hem mumu yutmuş hem GAPi kapatmış. Daha sonra ise düşüş trendine girmiş.

Engulfing Formasyonu Örnek 2 Düşüş sinyali

Bazı durumlarda mum birkaç mumluk dönemde de önceki düşüş mumunu yutabiliyor. Bununla ilgili çalışma yapmak adına size BJKAS hissesinin grafiğini tavsiye edebilirim. Güzel örnekler var içeriğinde.

Gayet açık oldu diye düşünüyoruz. Sorularınızı bize yorumlarda sorabilirsiniz.

Finansal okuryazarlığınıza katkıda bulunacak diğer konulaa Eğitici Bilgiler menümüzden ulaşabilirsiniz.

Paylaşımlarımız yatırım tavsiyesi değildir. Sorumluluk reddi beyanımızı inceleyebilirsiniz.

6. His Analisti
6. His Analisti
Nesne: 149

Cevap bırakın

tr_TR