“İşçiler İşverenlere Göre %322 Daha Fazla Vergi Ödedi”

CHP Milletvekili Ali Öztunç'un yaptığı açıklamaya göre Aralık ayında işçiler işverenlere göre %322 daha fazla vergi ödedi.

CHP Milletvekili Ali Öztunç’un yaptığı açıklamaya göre Aralık ayında işçiler işverenlere göre %322 daha fazla vergi ödedi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Türkiye’de dolaylı ve doğrudan vergilerin artışına dikkat çekerek, işçilerin Aralık 2023’te patronlara göre yüzde 322 daha fazla vergi ödediğini belirtti. Öztunç’a göre, dolaylı vergiler 2023’te yüzde 101,4 oranında artarak 2 trilyon 9466 milyar liraya yükselmiş, doğrudan vergiler ise yüzde 74,6 artışla 1 trilyon 555 milyar liraya çıkmıştır. Bu artışlarla dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki payı yüzde 65,5’e ulaşmıştır.

Fazla Vergi 2024 İçin de Geçerli

Öztunç, AKP hükümetinin dolaylı vergileri özellikle dar gelirlilerden topladığını ve bu durumun 2024’te de devam edeceğini, vergi yükünün daha da artacağını belirtti. Enflasyon oranlarına göre vergi gelirlerinde reel olarak yüzde 9,4 artış yaşandığını ve milli gelir büyüme oranının yüzde 4 civarında olduğunu vurgulayarak, vatandaşın vergi yükünde ciddi artış yaşandığını ifade etti. Öztunç ayrıca, motorlu taşıtlar için ÖTV’nin toplam vergi gelirlerinin önemli bir bölümünü oluşturduğunu, bu oranın 2019’da %2 iken, 2023’te %10’a ulaştığını, bu durumun Türk tüketicisinin otomobil erişimini zorlaştırdığını ve otomobillerin büyük çoğunluğunun yüksek vergi dilimine girdiğini belirtti.

Paylaşımlarımız yatırım tavsiyesi değildir. Sorumluluk reddi beyanımızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızdan güncel bilgilere hızlıca erişebilirsiniz!

6. His Analisti
6. His Analisti
Nesne: 149

Cevap bırakın

tr_TR