NVIDIA CEO’su Jensen Huang’ın Gençlere Tavsiyesi: Acı ve Izdırap

Son günlerin en çok konuşulan isimlerinden NVIDIA CEO’su Jensen Huang gençlere “Size acı ve ızdırap diliyorum” diye seslendi. Deneyimlerini aktardığı röportajı çok ilgi görüyor.

“Acı Yoksa Kazanç Yok”

NVIDIA CEO’su Jensen Huang başarının nasıl elde edileceğini çok iyi deneyimlediğini hepimiz biliyoruz ve son zamanlarda çok konuşuyoruz. Kurucu ortaklarından biri olduğu oyun ve AI çipi üreticisi NVIDIA, onun liderliği altında akıl almaz bir şekilde 2 Trilyon dolarlık bir değere ulaştı, kişisel net serveti ise 80 milyar doları aştı.

Stanford Graduate School of Business ile yaptığı bir röportajda başarısının sırrını paylaşırken genç girişimcilere altın niteliğinde tavsiyeler verdi. En dikkat çeken ise “Size acı ve ızdırap diliyorum” temennisi oldu.

Tam olarak çevirmeye çalışırsak “Bu konuda nasıl yapılacağını bilmiyorum ama tüm Stanford öğrencilerine, size bolca ‘acı ve ızdırap’ diliyorum,” diye konuştu.

Jensen Huang: “Büyüklük Karakterden Gelir…”

Jensen Huang, “Büyüklük karakterden gelir ve karakter akıllı insanlardan değil, acı çeken insanlardan oluşur.” diye tecrübesini ve tavsiyesini aktardı.

Bunun altında yatan sebeplerden birisi ise yapay zekanın gençlerin işlerini ellerinden alacak olmasına dair beklentiler.

NVIDIA CEO’su Bol Bol Tekrarlıyor: Beklentile

Görünüşe göre bu, Huang’ın NVIDIA’da da tekrarladığı bir söz.

“Bugüne kadar şirketimiz içinde ‘acı ve ızdırap’ ifadesini büyük bir neşeyle kullanıyorum,” diye ekledi röportajında. “Bunu mutlu bir şekilde kastediyorum çünkü şirketinizin karakterini geliştirmek istiyorsunuz.”

Onun için en önemli şey, yüksek hedeflerden ziyade, direnç. Ve bunu elde etmek için — tekrar söyleyelim — “acı ve ızdırap” olmadan yapamazsınız. Sonuçta, herkesin bir gerçeklik kontrolüne ihtiyacı var.

Huang “Çok yüksek beklentilere sahip olan insanların dayanıklılığı çok düşük — ve maalesef, başarıda dayanıklılık önemli,” dedi. “Benim büyük avantajlarımdan biri çok düşük beklentilere sahip olmam.”

Acı ve Izdırap Nedir?

Başarıya ulaşmak için çekeceğiniz çilenin özeti bu iki kelime ve Jensen Huang’ın ulaştığı nokta ütopik görünüyor. Tabi genç girişimcilerin imkansız diyemeyeceğimiz seviyeye ulaşması için kırk fırın ekmek yemesi tabiri kabul edilmesi gereken bir gerçek.

NVIDIA, şu anda AI çipi pazarında devasa bir tekele sahip ve bu üstünlüğü sürdürmek için iddia edilen gölgeli pratikleri, geçen yıl Avrupa Komisyonu tarafından bir anti-tröst soruşturması kapsamında Fransa’daki ofisinin basılmasına neden oldu.

Kontrolden çıkan üretken AI çılgınlığını körüklemenin ötesinde, NVIDIA’nın çipleri aynı zamanda başarısız olan kripto patlamasını da destekledi. Sonuç olarak bir gerçek varsa ortaya çıkan muhteşem enerji tüketimi.

Eğer Huang Stanford öğrencilerine kafayı takmadıysa sizin de aynı şeyleri yaşamanızı düşünüyor diyebiliriz. Ancak bu felsefenin altında gerçek bir başarı yolculuğu yattığını unutmayalım.

Röportajın tamamı:

Güncel trendleri takip edin.

Arthur Dent
Arthur Dent

Galaksi çapında bir maceraya pijamalarıyla başlayan tek kişi. Dünya'nın yok edilmesinden sağ çıkan Arthur, evrenin tuhaflıklarıyla dolu bir yolculukta kendi sakinliğini korumaya çalışıyor. En iyi yeteneği: Mümkün olan en garip durumlarda bile sıradan kalmak.

Nesne: 35

Cevap bırakın

tr_TR