Grok Açık Kaynak (Grok-1) Olarak Sunuldu!

xAI tarafından geliştirilen ve sık sık ChatGPT ile oluşturulduğu iddia edilen Grok açık kaynak olarak kullanıma açıldı.

Yapay Zeka Savaşları

Elon Musk’ın OpenAI tarafındaki açık kaynak olması gerektiğiyle ilgili mücadelesinden bahsetmiştik. Bu tartışmalar sürerken diğer yandan Grok için sosyal medyada ChatGPT alt yapısını kullandığı iddiaları atılmıştı.

5 Kasım 2023 tarihinde kullanıma açılan xAI’ın chatbotu Grok Github üzerinden açık kaynak olarak kullanıma açıldı.

xAI: Grok Açık Kaynak Dokümanları Yayında

xAI resmi web sitesinden yapılan açıklamada “314 milyar parametreli Uzman Karması modelimiz Grok-1’in ağırlıklarını ve mimarisini yayınlıyoruz.” denildi.

“Grok-1, büyük bir dil modelidir ve xAI tarafından sıfırdan eğitilmiş 314 milyar parametreli bir Mixture-of-Experts modelidir. Bu model, Ekim 2023’te tamamlanan ön eğitim aşamasından elde edilen temel model kontrol noktasıdır. Yani, model şu anda diyalog gibi belirli bir amaç için özel olarak ayarlanmamıştır.” ifadesiyle herhangi bir alt yapı kullanılmadığı da vurgulanıyor.

Açıklamada “Ağırlıklar ve mimari, Apache 2.0 lisansı altında sunulmaktadır. Modeli kullanmaya başlamak için github.com/xai-org/grok adresine bakabilirsiniz.” denildi. Bu da geçtiğimiz günlerde OpenAI Github hesabındaki paylaşımdan bağımsız olarak geliştirilen dosyalara atıf yapılan bir işlem.

Açıklamanın devamında ise kullanıma ilişkin bilgiler verildi.

Model Detayları Büyük miktarda metin verisinde eğitilen temel model, herhangi bir belirli görev için ayarlanmamıştır. Her bir belirteçte, ağırlıkların yalnızca %25’i aktiftir ve bu, 314 milyar parametreli bir Mixture-of-Experts modelidir. xAI ekibi tarafından özel bir eğitim yığını kullanılarak Ekim 2023’te sıfırdan eğitilmiştir.

Daha fazla yapay zeka içeriği için kategorimizi ziyaret edin.

Arthur Dent
Arthur Dent

Galaksi çapında bir maceraya pijamalarıyla başlayan tek kişi. Dünya'nın yok edilmesinden sağ çıkan Arthur, evrenin tuhaflıklarıyla dolu bir yolculukta kendi sakinliğini korumaya çalışıyor. En iyi yeteneği: Mümkün olan en garip durumlarda bile sıradan kalmak.

Nesne: 35

Cevap bırakın

tr_TR