Elon Musk ve OpenAI Mücadelesi

Elon Musk ve OpenAI ciddi bir mücadeleye girmiş durumda. Ortadaki mücadele OpenAI için ciddi bir hal alabilir.

Elon Musk ve OpenAI

Elon Musk, OpenAI’ın kuruluş sürecinde şirkete destek olan isimlerden yalnızca biri. OpenAI ise günümüzde yapay zeka teknolojisinin önde gelen şirketi konumunda ve arkasında Microsoft gibi devler var. Peki ne oldu?

xAI – Grok Hamlesi

X’in yapay zekası xAI tarafından Grok yakın zamanda yayınlandı ve hatta geçtiğimiz günlerde açık kaynak olarak kullanıma sunuldu. Bunun öncesinde yalnızca Premium+ üyeler erken erişim olarak Grok’u kullanabiliyordu. Elon Musk, yapay zeka teknolojilerinin oluşma sürecinde hükümetlerin fazla karışmasından rahatsızlık duyduğunu yansıtıyordu. Bununla birlikte OpenAI ve diğerleri hükümetlerin politikalarını uygulamakla yükümlüydü ve kurallar katıydı. Elon Musk’ın Grok’u ise daha özgürlükçü bir yaklaşımla meydana çıkmıştı.

Kar Amacı ve OpenAI

Elon Musk, şirketin kuruluş sürecinde destek oldu demiştik. Bu süreçte şirketin kendisine kar amacı güdülmeyeceği yönünde sunumlar yaptığı ve açık kaynak olacağını söyleyen iddialar ortaya attı. Daha sonra hukuki olarak yanıltıldığını ve davaların geleceğini sinyal olarak gönderdi. Şu ana kadar Elon Musk cephesi böyle ilerledi. Dava ise ilgi çekici hale geliyor. Elon Musk bu iddiaları ortaya atıyorsa ve oldukça fazla gündemde tutuyorsa elinde güçlü kozlar olduğunu düşünüyoruz.

Kontrolün Microsoft tarafına geçtiğini ve şirketin amacı dışında hareket ettiğini de dile getirmişti.

OpenAI Tarafı Ciddiye Almadı ve…

OpenAI ortaya atılan iddialara yanıt verdi. Yanıt Elon Musk ve OpenAI arasındaki davaya yapılan ilk resmi OpenAI açıklaması olarak kayıtlara geçti.Yaptıkları paylaşımda zamanında aralarında geçen yazışmaları açıklayan OpenAI tarafı iddiaları tamamen reddediyor. Bu açıklamayı yaparken konuyu çokta ciddiye almadıklarını anlıyoruz. Açıkçası kendileri de güveniyor.

Konuyla ilgili OpenAI tarafı kendilerini ifade eden bir yazı yayınladı ve burada Elon Musk ile geçen yazışmaları açıkladı. OpenAI tarafınının yaptığı açıklamanın özeti;

OpenAI’nın misyonu, yapay genel zekanın (AGI) tüm insanlığa fayda sağlamasını sağlamak üzerinedir. Bu, güvenli ve faydalı bir AGI inşa etmek ve geniş çapta dağıtılmış faydalar yaratmaya yardımcı olmayı içerir.

AGI’nın inşası için gereken kaynakların başlangıçta düşünülenden daha fazla olduğu anlaşılmıştır.

Elon Musk, başlangıçta OpenAI’ın fonlanması için 1 milyar dolarlık bir taahhüt ilan edilmesini önerdi, ancak toplamda Elon’dan OpenAI’a sağlanan fon 45 milyon doların altında kalmıştır.

Başlangıçta 100 milyon dolarlık bir fon toplama hedefi belirlenmiş olsa da, Elon daha büyük bir rakamın gerekliliğini vurgulamış ve 1 milyar dolarlık bir taahhüt yapılmasını önermiştir.

AGI’nın olası bir yolunu tasarlamak için çok zaman harcanmış ve bu için büyük miktarda hesaplama gücü gerekeceği anlaşılmıştır. Bunun için gerekli olan kaynakların milyarlarca dolar olacağı fark edilmiş, bu da özellikle Elon Musk’un beklediğinden daha fazla bir miktar olduğunu belirtilmiştir.

OpenAI ve Elon Musk, bu kaynakları sağlamak için bir kar amacı güden bir kuruluşun gerekli olacağını anlamıştır.

Ancak Elon Musk’un, Tesla ile birleşmeyi veya tam kontrol istemesi gibi şartları kabul edilemez bulunmuş ve sonunda OpenAI’dan ayrılmıştır.

Elon Musk, OpenAI’dan ayrıldıktan sonra, şirketin kendi başına milyarlarca dolar toplama yolunda başarılı olabileceğine inandığını belirtmiştir.

OpenAI, günlük yaşamlarını iyileştiren ve insanlara güç veren geniş kapsamlı kullanışlı araçlar geliştirerek misyonunu ilerletmektedir. Bu çabalar, açık kaynak katkıları aracılığıyla teknolojilerini geniş bir şekilde kullanılabilir hale getirme çabalarını içermektedir.

Şirket, bugünün en güçlü yapay zekasına geniş erişim sağlamaktadır. Örneğin, Arnavutluk, OpenAI’nın araçlarını kullanarak AB’ye katılımını 5,5 yıl kadar hızlandırmaktadır. Diğer bir örnek ise, Digital Green’in Kenya ve Hindistan’daki çiftçi gelirini artırmak için OpenAI üzerine inşa ederek tarımsal uzmanlık hizmetlerinin maliyetini 100 kat düşürmesidir.

OpenAI’nın teknolojileri, sağlık hizmetlerinden eğitim ve dil korumasına kadar çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Örneğin, Rhode Island’ın en büyük sağlık hizmeti sağlayıcısı olan Lifespan, GPT-4’ü cerrahi onay formlarını kolaylaştırmak için kullanmaktadır.

Metinde, Elon Musk’ın misyonun AGI’nın açık kaynak haline getirilmesini gerektirmediğini anladığı belirtilmektedir.

Ancak, metinde, OpenAI’nın Musk’ın desteği olmadan misyonuna doğru anlamlı ilerleme kaydetmesinin ardından ona karşı açılan dava gibi üzücü bir durumla karşı karşıya kalındığı ifade edilmektedir.

OpenAI, davanın yapay zeka teknolojisiyle ilgili olduğunu ve iddiaların neredeyse on yıl boyunca uzandığını belirterek, davayı özel bir vakaya atanmış bir dava yönetimiyle ele almak istemektedir.

“OpenAI is a lie”

Elon Musk ve OpenAI arasından dava sürerken OpenAI için yalandan ibaret olduğunu vurgulayan paylaşım geldi. Yaptığı bir paylaşımla da şirkete yeni logosunu tasarladı 🙂

Süreçle ilgili gelişmeleri yakından takip edeceğiz. Şüphesiz Elon Musk ve OpenAI arasındaki dava dünya tarihinin en ilginç davalarından biri olacak. Bu tarafta kim haklı kim değil bilmiyoruz ancak ortada muhteşem bir teknoloji üzerine savaş var.

Arthur Dent
Arthur Dent

Galaksi çapında bir maceraya pijamalarıyla başlayan tek kişi. Dünya'nın yok edilmesinden sağ çıkan Arthur, evrenin tuhaflıklarıyla dolu bir yolculukta kendi sakinliğini korumaya çalışıyor. En iyi yeteneği: Mümkün olan en garip durumlarda bile sıradan kalmak.

Nesne: 35

Cevap bırakın

tr_TR