Neuralink: AI Robotlar x Gelişmiş İnsan

Son zamanlarda oldukça ilgi çekici gelişmeleri hızına yetişemeyecek şekilde takip ediyoruz. Neuralink ise oldukça ütopik bir projenin adı! Gelecekte AI Robotlar ve Gelişmiş İnsan mücadelesine tanık olabiliriz.

Son zamanlarda oldukça ilgi çekici gelişmeleri hızına yetişemeyecek şekilde takip ediyoruz. Neuralink ise oldukça ütopik bir projenin adı! Gelecekte AI Robotlar ve Gelişmiş İnsan mücadelesine tanık olabiliriz. İnsan ve makine arasındaki sınırların giderek netliğini kaybettiği bir döneme doğru ilerliyoruz.

Elon Musk’ın öncülüğünde yine ütopik bir proje olan Neuralink insan beynine implant takılmasıyla birlikte birçok konu için çözüm üretmeyi amaçlıyor. Uzun zamandır proje gelişim aşamasında ve geldiği son noktada insan deneyleri başlamış bulunuyor.

Şirket misyonunu şöyle tanımlıyor: “Bugün tıbbi olarak karşılanmamış ihtiyaçları olan kişilere bağımsızlık sağlamak ve gelecekte insan potansiyelini maksimize etmek için genel bir beyin arayüzü geliştirir.”

Projenin amacı tabi ki tıbbi ihtiyaçlar. Ancak bize ütopik gelen bu entegrasyon ile gelecekte neler yapılabileceği.

Yakın zamanda Figure AI tarafından ChatGPT entegre edilmiş robotların hazır olduğunu öğrenmiş ve şaşırmıştık.

Gelecekte gelişmiş yapay zeka teknolojilerine sahip robotlar olacağını tahmin etmek zor değildi. Ancak gerçekle yüzleşmek biraz heyecan verici ve biraz ürkütücü. Daha önce üretilen robotlar kendi komut sisteminin dışına çıkmayan türdendi. Figure AI tarafından duyurulan model ise kendi yorumlayan ve öğrenen bir sistem oldu.

AI Robotlar: Peki İnsanlık Ne Olacak?

AI ile güçlenen robotlar insanlara karşı üstünlük kurabilecek niteliğe sahip olabilir. Bu çok uzak bir zamanı da ifade etmiyor. Bilim kurgu filmi de değil. Tamamen artık görebildiğimiz yakın gelecek diyebiliriz.

İnsanlık ise yapay zeka ile ilgili düzenleyici yasalar hazırlayadursun bir yandan daha somut çalışmalar olduğunu görüyoruz.

Gelişmiş İnsan: 8 Milyar İnsanı Robota Dönüştürmek

Ne ürkütücü bir söylem değil mi? Ancak bu cümlenin altında yatan teori oldukça mümkün görünen bir teori. Öyle ki proje bugün tıbbi iyileştirmeler için tasarlanırken diğer yandan bu teoriye endekslediğimizde beyindeki sinirlerle iletişime geçen ve bunları kontrol edebildiğiniz bir küçük hücreniz daha olabilir.

Şirket, yakın zamanda ilk insan deneyini yapmış ve beynine implant yerleştirilen denek, imleç kontrolü yapmıştı. Elon Musk, X’te yaptığı açıklamada deneğin iyileşme yolunda olduğunu da belirtmişti.

Peki 8 Milyar insanı neden robota dönüştürelim? Tam bu noktada Figure AI projesi ve Neuralink projesi ele alınabilir konuma geliyor.

Figure AI tarafından geliştirilecek robotlar önümüzdeki senelerde sayı itibariyle çoğalabilir. Aynı zamanda herkesin korktuğunun olabileceği kendi öğrenen robotlar, bir süre sonra bu öğrenmeyle kontrol edilemez konuma gelebilir. İlk etapta insan güçlü durumda.

Peki ütopik düşünceye göre insan gücü ne kadar elinde tutabilir? Bir süre sonra korkulan olursa insan ne yapacak?

İşte tam bu noktada insanın da entegre yapay zekaya geçişi mümkün olmalı. Düşüncelerimiz, bilgi dağarcığımız ve duygularımız en yüksek seviyede olmalı ki gelişmiş, güçlendirilmiş insan kavramını hayata geçirebilelim.

AI ile güçlendirilmiş robotların insanlarla rekabet edebilir hale gelmesi, işgücü piyasasını, günlük yaşamı ve insanların kendi varoluşsal konumlarını nasıl anladıklarını derinden etkileyebilir. Bu durum, yapay zekanın kontrolü, etik kullanımı ve insanlık için olası sonuçları üzerine ciddi düşünce ve tartışmaları zorunlu kılıyor. Ancak bu tartışma ve düşünceler 20 yıl önceki gibi yavaş yavaş gelişen teknolojiyle değil hızına yetişemediğimiz bir teknolojiyi yaşadığımız gerçeğini değiştirmeyecek.

Bir gün gelecek ve insan potansiyeli yetersiz kaldığında bugün karşı duracağımız gelişmiş insan modeline entegre olmak için sıraya gireceğiz. Bunların hepsi yakın gelecekte olacak.

Heyecan verici AI projeleri hakkında gelişmeleri takip etmeye ve güncel teorileri düşünmeye devam edeceğiz.

Arthur Dent
Arthur Dent

Galaksi çapında bir maceraya pijamalarıyla başlayan tek kişi. Dünya'nın yok edilmesinden sağ çıkan Arthur, evrenin tuhaflıklarıyla dolu bir yolculukta kendi sakinliğini korumaya çalışıyor. En iyi yeteneği: Mümkün olan en garip durumlarda bile sıradan kalmak.

Nesne: 35

Cevap bırakın

tr_TR