Endeks İçin Kritik Viraj: Bilanço Dönemi

Yoğun haber akışı ve yabancı satımı ile endekste sert hareketleri gözlemledik. Önümüzdeki kritik viraj ise bilanço dönemi olarak görünüyor.

Bist 100 Endeksi sert düşüşler ve volatilite ile karşı karşıya kaldığı bir haftayı yine düşüşle kapatıyor. Yoğun haber akışı ve yabancı satımı ile endekste sert hareketleri gözlemledik. Önümüzdeki kritik viraj ise bilanço dönemi olarak görünüyor.

Öncekilerden Farklı!

İsrail-Filistin arasındaki savaşın büyümesi ve Ortadoğu bölgesinde yaşanan gelişmeler endeksi oldukça fazla etkiledi. Bir yandan ise yoğun yabancı satışı gözlemlendi.

Daha önce İsrail-Filistin savaşının başlamasıyla birlikte yaptığımız incelemede önceki savaş dönemlerinde endeksin küçük tepkiler sonrası ciddi yükselişler yaptığını görmüştük. Ancak bu gelişmeler sonrası benzer durumu henüz göremedik.

Faiz Artışı Beklentisi

26 Ekim tarihinde PPK tarafından faiz artışı yapılacağı için piyasaları etkileyen bir başka husus olduğunu düşünüyoruz. Yüksek bir faiz artışı olması halinde endekse negatif etki etmesi şimdiden fiyatlanıyor olabilir mi?

Borsanın Hassaslığı

Borsamız yoğun gündemde haber akışlarından oldukça fazla etkileniyor. Volatilite hiç hoş bir durumda değil. Bu nedenle borsamız hassas olarak gözlemleniyor.

Bilanço Dönemi Başlıyor

Endeksin bu düşüşünde toparlanma yönünde bilanço dönemi bir pozitif hava estirir mi diye bir beklenti oluştu. 20 Ekim’de Arçelik ile başlayacak olan bilanço döneminde endeksin düşüşünün önünü kesecek bir tablo ortaya çıkar mı?

Mehmet Şimşek’in Turları

Bakan Mehmet Şimşek yatırımcılarla görüşmeye devam ediyor. Yeni rotası Körfez olacak. Ve hassas süreçte Mehmet Şimşek’in yatırımcılardan alacağı pozitif yanıtlar borsa için yine pozitif bir tablo oluşması adına beklenti oluşturabilir.

Özetle

Endeks son dönemde yönünü aşağı çevirmiş görünüyor. Ancak bu sert düşüşün bir toparlanma evresine geçişi ve yönünü tekrar yukarı çevirmesi için çeşitli nedenler var. Bilanço dönemi özellikle bu hareketin gerçekleşmesi adına en büyük etken olabilir. Ancak teknik analizde aşağı kanala geçtiğini de söylemek mümkün. Bu durumda endeksin hareketini pozitife çevirmesi için güçlü yükselişler göstermesi gerek. Ancak şu haftalarda bunu görmek pek mümkün olmayacak gibi.

Savaşın boyutunun büyümesi ve bölgeyi daha da kapsaması durumunda haber akışları daha çok volatilite anlamına gelecektir. Ancak mevcut durum bu seyirde devam eder veya yatışmaya başlarda sert yükselişler yatırımcıyı mutlu edecektir.

Alım yapılması adına hisse bazlı incelemeler yapılması ve kademeli alım yapılması doğru olur. Pozisyon korumak veya satış için de aynı şekilde paniğe kapılmadan detaylı incelemelerle karar vermek gerek.

Paylaşımlarımız yatırım tavsiyesi değildir. Sorumluluk reddi beyanımızı inceleyebilirsiniz.

6. His Analisti
6. His Analisti
Nesne: 149

Cevap bırakın

tr_TR