“Yarın Tavan Yapacak Hisseler”

"Yarın tavan yapacak hisseler" başlıklı içeriğimiz size neler düşündürüyor?

Tavan yapacak hissseler… Evet başlık “Size hisse listesi veriyorum!” olabilirdi ancak biz size farklı bir şeyden bahsedeceğiz.

Borsa son zamanlarda birçok yeni yatırımcıyla tanıştı. Öyle ki son 2 ayda 1 milyondan fazla yeni yatırımcı borsayla tanışmış.

Halka Arzların Etkisi

Evet son zamanlardaki borsaya katılımın büyük çoğunluğunu halka arzlar oluşturdu. Riski düşük kazançlar elde etme gibi görülerek kulaktan kulağa yayıldı ve hızlı bir yatırımcı büyümesi gördük. Nitekim buradaki risklerle ilgili Halka Arz Gündeminin Düşündürdükleri başlıklı yazımızda bu büyük talebin yaratacağı bazı risklere değinmiştik.

Yeni Yatırımcıların Takip Konusu

Yeni yatırımcılar için borsayı takip etmek sosyal medya hesapları üzerinden ilerliyor genellikle. Özellikle Twitter/X ve Instagram üzerinden popüler hesaplar faydalı bilgiler paylaşıyor. Buraya kadar bir problem yok. Biz de olduğunca faydalı bilgiler paylaşıyoruz.

Aynı şekilde bazı uzmanlar da gerek grafik analizleri gerek temel analizleri ile hisselerin alım satım noktalarını, potansiyellerini paylaşıyor. Bunda da bir problem yok. Biz de aynı şekilde grafik temelli analizleri paylaşmaktayız. Potansiyellerini hesaplayarak olabilecek hedefleri bir temele dayandırarak paylaşıyoruz.

Şimdi yukarıda belirttiğimiz iki hususta gerçekten hiçbir problem yok. Yatırımcı eğer yapılan analizlere güveniyorsa ve kendisi kontrol edebiliyorsa ve uyarıları dikkate alıyorsa her şey normal. Burada sorun yaşayacak biri varsa o da paylaşımı yapandır. Zira paylaşım yaparken uyulması gereken bazı kurallar var. Örneğin size AL SAT tavsiyesi verebilmesi için mevzuatların sıkı ayrıntılarına uymak gerekiyor. SPK ise bunu zaten yakından takip ediyor.

“Tavan Yapacak Hisseler!”

Tehlike yukarıda bahsettiğimiz konular değil. Tehlike size gerek takipçi kasmak amacıyla gerekse elindeki hisseyi boşaltmak amacıyla yönlendirme yapan sosyal medya hesaplarında. Ne demek istiyoruz?

Yukarıda altını çizdiğimiz iki husus var. Temel analiz ve teknik analiz. Eğer bir paylaşımda bir dayanak göremiyorsanız orada bir durmanız gerekiyor. Bu paylaşımı yapan kişilerin çoğunlukla iki amacı oluyor. Sizi “İşte yarın tavan yapacak 5 hisse”, “Tavan listesi yaptık“, “Roket hisse paylaşıyoruz!” gibi paylaşımlarla telegram gruplarına, sosyal medya hesaplarına yönlendirmek ve takipçi kazanmak isteyen hesaplar. En dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor.

Diğer tehlike ise elindeki hisseyi çıkarmak isteyen büyük oyuncular. Geçtiğimiz aylarda canlı yayın yaparak elindeki hisseleri satan bir kişiyi hep birlikte izledik. Belki bazılarımız o hissede para kaybetti. Sözde paylaşımlarında “Hisse tabandan nasıl kaldırılır” gibi ifadelerle tabana kilitlenmiş hissede kendisine destek isteyerek alım yaptığını ifade etti. Ancak SPK açıklamasında aldığı ceza detaylarında görüldü ki o alıyorum derken elindeki hisseyi size satıyormuş. Tabi bunu yatırımcı o anda göremiyor veya bilmiyor. Tecrübeliler ise gülüp geçti muhtemelen.

Benzer şekilde listeler havada uçuşuyor. Sizi bekleyen tehlikelerden biri de bu listeler. Öyle listeler görüyoruz ki bu listelerde arda sıkıştırılmış ve elden mal çıkarmaya yönelik olduğu belli olan ancak yeni yatırımcının bunu fark edemediği, dedikodularla desteklenen satışlar yapılıyor.

“Biz demiştik!”

Evet bir de bu yöntem kulllanılır. Bir hesaptan belki 10 belki 20 hisse paylaşılır. Şöyle tavanlayacak böyle tavanlayacak diye. Ancak listeden 1-2 tanesi tavan yaparsa onlar için muhteşem bir takipçi kazanma stratejisi haline gelir. O tavan yapan hisseyi söylemişlerdir çünkü. Ama ya diğerleri?

Dikkatli Ol!

Sonuç itibariyle borsada manipülatör çok. Sosyal medya hesapları üzerinden genellikle yanıltıcı ve temeli olmayan paylaşımlar görebiliriz. Bu paylaşımlara itibar etmek yerine finansal okuryazarlığa yatırım yapmak daha sağlıklı. Her gün öğreneceğiniz bir terim bile size birçok hissede avantaj sağlayacaktır. Teknik analizler, temel analizler vb. birçok eğitim ücretli veya ücretsiz erişebileceğiniz şekilde çeşitli platformlarda yayınlanıyor. Bunları takip etmek ve kendi bütçenize göre seçmek geleceğiniz için en değerli yatırımdır. Dikkatli olmak ve eğitimlere yatırım yapmak yeni yatırımcının en büyük kazancı olacaktır.

Sizlerle paylaştığımız teknik analizler için tıklayın.

Son duyurulan halka arzlara ilişkin tüm detaylar için tıklayın.

Sizlere bu kategoride yatırım gündemine dair içerikler paylaşıyoruz. Bu tarz farklı içeriklerimizi görüntülemek için tıklayın.

Paylaşımlarımız yatırım tavsiyesi değildir. Sorumluluk reddi beyanımızı inceleyebilirsiniz.

6. His Analisti
6. His Analisti
Nesne: 149

Cevap bırakın

tr_TR