Borsada Yapmamanız Gereken 4 Hata!

Borsa yatırımcıları hatalar yapabilir. Gerek tecrübesizlikten gerekse psikolojik durumlardan kaynaklı hatalara sebebiyet verilebilir. İşte borsada yapmamanız gereken 4 hata!

Borsa yatırımcıları hatalar yapabilir. Gerek tecrübesizlikten gerekse psikolojik durumlardan kaynaklı hatalara sebebiyet verilebilir. İşte borsada yapmamanız gereken 4 hata!

Duygusal Davranma

Borsa matematik işidir. Matematik duygularla değil bilimle hareket eder. Sayılar ile duyguların bağlantısı yoktur. Siz bir işlem yaparken duygusal davranır ve gerekli analizleri yapmazsanız kayıp yaşamanız kaçınılmazdır. Yapacağınız yatırımlar için mutlaka verilerle hareket etmeyi öğrenin.

Sürü Psikolojisine Uymak

Hisselere yatırım yaparken özellikle sosyal medyanın sık kullanılmasıyla sürü psikolojisi kavramı daha sık görülüyor. Sürü psikolojisinde insanlar diğerlerinin hareketlerini taklit etmeye çalışıyor. Manipüle edilmek artık daha kolay. O nedenle bir şirkete yatırım yaparken şirketin temeline ve tekniğine bakmak gerekiyor. Aynı zamanda piyasanın genel durumunu da analiz etmek gerekiyor. Bu nedenle birilerinin peşinden gitmek yerine kendi analizlerini yapabilecek seviyeye gel. Bunu yapamıyorsan onaylı yatırım kuruluşlarından destek al. Ancak spekülatörlerin eline düşme.

Gün İçi İşlemler ve Sabırsızlık

Eğer bir uzman değilsen gün içi işlemler sana zarar ettirebilir. Hisselerde işlem yaparken analizleri gün sonu kapanış fiyatlarına odaklanarak yap. Mum kapanışlarını baz al. Yaptığın analiz sürelerine bağlı kal. Hisse yaptığın analizde çıkan değerlere önce veya sonra ulaşabilir. Panik yapma ve hedefine uygun noktada alım-satıma gir. Gün içi işlemlerden yüklü miktarda işlem yapan yatırımcılar kazanır. Ancak yeni yatırımcılar için ödedikleri komisyon ve kayıp riski bunun bir alışkanlık haline gelmesi nedeniyle para kaybetmeye yol açari.

Haber Akışlarına Odaklanmak

Uzun vadeli yatırımcıların yaptığı hatalardan diyebiliriz. Haber akışları uzun vade yatırımlar için kısa vadeye göre daha az etkilidir. Ancak bazı zamanlarda uzun vade hisse yatırımında panik havasıyla satışlar yapılabiliyor. Daha sonra bu parayı yerine koymak istediğinizde iş işten geçmiş olabilir. Burada yapılması gereken kaybı ne zaman durduracağınızı bilmekle alakalı. Eğer haber akışlarında teyitli ve uzun süre piyasaları etkileyecek ve sizin şirketinizin kazancını durduracaksa evet hareket yapmak önemlidir. Ancak yeterli bilgi ve temel analize dayandırmanız en doğrusu olacaktır.

Paylaşımlarımız yatırım tavsiyesi değildir. Sorumluluk reddi beyanımızı inceleyebilirsiniz.

6. His Analisti
6. His Analisti
Nesne: 149

Cevap bırakın

tr_TR