TCMB’de Fatih Karahan Dönemi ve Piyasa Beklentileri

Dün Hafize Gaye Erkan'ın istifası sonrası hızlı bir gündem akışı olmuştu. Halihazırda başkan yardımcısı olarak görev yapan Fatih Karahan ise yeni başkan olarak atandı. Peki neler yaşandı ve piyasa nasıl tepki verdi? İşte gelişmeler.

Dün Hafize Gaye Erkan’ın istifası sonrası hızlı bir gündem akışı olmuştu. Halihazırda başkan yardımcısı olarak görev yapan Fatih Karahan ise yeni başkan olarak atandı. Peki neler yaşandı ve piyasa nasıl tepki verdi? İşte gelişmeler.

Hafize Gaye Erkan’ın İstifası ve Hızlı Aksiyon Süreci

Dün X hesabı üzerinden istifasını sunan Hafize Gaye Erkan birden sosyal medyada paniğe sebep oldu. Ancak Bakan Mehmet Şimşek hızlı bir şekilde T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı X hesabından kararın şahsi olduğu vurgusu yaparak yeni atanacak başkanın kendi önerdiği kişi olduğunu duyurdu. Vadeli tarafında sert bir düşüş gelirken Mehmet Şimşek’in açıklaması hızlı bir toparlanma sağladı.

Akabinde kendi hesabından uluslararası piyasalara mesaj niteliğinde aynı mesajı İngilizce olarak paylaştı. Daha sonra sosyal medya üzerinde çeşitli isimler ön plana çıktı.

Sosyal Medya Başkan Atamasını Tartıştı

Özgür Demirtaş’ın ısrarla Cevdet Akçay ismini öne çıkarması ile bir taraftan Fatih Karahan ismi de ön plana çıktı. Özgür Demirtaş istifa sonrası Cevdet Akçay’ın atanmamasının ülke için çok kötü olacağını belirten bir paylaşım yaptı. Daha sonra bu paylaşımı yaklaşık 500bin kişi gördükten sonra sildi. Cevdet Akçay’ın atanmayacağını öğrendiğini düşünüyoruz ki akabinde daha ılımlı bir paylaşım yaptı.

Bu sırada Candaş Tolga Işık, Mehmet Şimşek’in önerdiği 3 isim ile Cumhurbaşkanı yüz yüze görüştü iddiasında bulundu. Bu üç isimden biri yeni başkan Fatih Karahan’dı.

Resmi Gazete’nin yayınlanmasıyla birlikte Fatih Karahan resmen başkan olarak atandı.

Politikaların Aynı Şekilde Uygulanmaya Devam Etmesi Bekleniyor

Yeni başkan ataması sonrası gerek yerli piyasa uzmanları gerekse yurt dışı piyasa otoriteleri yeni başkan atamasıyla mevcut politikaların devamlılığın süreceğini beklenti olarak paylaşıyor.

Morgan Stanley bir not ile “2019 ve 2021’deki geçmiş başkan değişikliklerinden farklı olarak bu değişim, politika yönünde bir değişikliğe veya daha düşük faiz oranlarına yönelik siyasi bir tercihe işaret etmiyor.” şeklinde açıklama paylaştı.

HSBC ise yayınladığı notta “Başkanlık değişiminin para politikası üzerinde değişikliğe yol açmasını beklemiyoruz” açıklaması gerçekleştirdi.

JPMorgan ise yayınladığı raporda “Para Politikası Kurulu’nun (PPK) artık daha şahin olabileceği yönündeki görüşümüz nedeniyle TCMB’deki liderlik değişikliğini enflasyonun düşürülmesi ve lira açısından olumlu görüyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Bakan Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada “Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.” mesajı ile mevcut politikaların uygulanmaya devam edeceği mesajını güçlü bir şekilde verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’da konuyla ilgili hızlı bir açıklama gerçekleştirerek “Orta Vadeli Program’ımız kararlı bir şekilde uygulanmaya devam edecektir.” dedi.

Borsa camiasında ise hızlı alınan aksiyon ve yabancı kuruluşların açıklamaları olumlu bir hava estirdi.

Pazartesi Borsa tarafında açılış beklentisi pozitif görünüyor.

Fatih Karahan’ı Yakından Tanıyalım

Fatih Karahan mevcut başkan yardımcılarından biriydi.  2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun olan Karahan, 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamlamış.

İş kariyerinde ise 2012 yılında New York Merkez Bankasında ekonomist olarak göreve başlayan Fatih Karahan, 2022 yılına kadar aynı kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Aynı zamanda Columbia Üniversitesi ile New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Baş Ekonomist görevine atandı.

Bu görevinden sonra Fatih Karahan, 28 Temmuz 2023 itibariyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak atanmıştı.

Sosyal medya hesaplarımızdan güncel bilgilere hızlıca erişebilirsiniz!

6. His Analisti
6. His Analisti
Nesne: 149

Cevap bırakın

tr_TR