Panik Havası: Borsada Risk Yönetimi Nasıl Olmalı?

Gündemler borsayı etkilerken yatırımcıların borsada risk yönetimi konusunda nasıl davranması gerektiği ise çok önemli. Peki riski nasıl yönetmeliyiz?

Borsa en çok kazanç elde edilebilen yatırım araçlarının başlarında geliyor. Ancak bu sürekli kazancı ifade etmiyor. Bir risk konusu da söz konusu. Gündemler borsayı etkilerken yatırımcıların borsada risk yönetimi konusunda nasıl davranması gerektiği ise çok önemli.

Yatırımcı Gruplarına Bakış

Borsada yeni yatırımcılar, kısa vadeciler, orta ve uzun vadeciler ile günlük işlem yapanlar ayrı gruplarda yer alıyor. Finansal okuryazarlığın önemi burada en büyük kazanç olarak görülüyor. Her grubun risk unsuru birbirinden farklı. Biz yazımızda daha çok yeni yatırımcılara yönelik bakış açısıyla konuyu ele alacağız. Zira bu işin profesyonelleri risk yönetimi konusunda oldukça ileri seviyede.

Borsada yeni yatırımcıların büyük çoğunluğu finansal okuryazarlığın giriş seviyelerinde. Bu nedenle her gün yeni öğrenmeler yeni kazanımlar ile tecrübe kazanıyorlar. Teknik terimler, gündemlerin piyasayı yönlendirmesi, anlık iniş çıkışlar gibi konularda yeni tecrübeler kazanıyorlar. Yeni yatırımcılara ilk ve en büyük tavsiyemiz mutlaka finansal okuryazarlığı en üst seviyeye çıkaracak girişimlerde bulunmaları.

Panik Havası

Gündemler dönem dönem borsayı derinden etkiler. Şu günlerde İsrail ile Filistin arasındaki savaş ortamı biz dahil birçok ülkenin borsasını etkiledi. Biz tabi ki bizim borsamız üzerinden değerlendirmeler yapacağız. Cuma günü başlayan olaylar sonrası bugün ne yaşanacağı yatırımcıların merak konusuydu. Bir panik havası eseceği aşikardı. Dün yazımızda bu sürece ilişkin detayları ele aldık ve yorumumuzu yaptık.

https://fin520.com/savasin-golgesinde-tarihsel-analiz-israil-filistin-savasi-ve-borsa/

Hızlı Davranma İsteği

Borsada bu tür gelişmeler sonrası ani değişimler inişler ve çıkışlar yaşanması çok normal. Burada ne tür bir davranış sergilenmesi gerektiği öne çıkıyor dolayısıyla bir panik havasında hızlı davranma isteği olması yine çok normal. Gerek sosyal medyada gerek çevremizde söylentiler oldukça etkileyici oluyor.

Bir furya halinde hisselerin satılması ve bir geri dönüş sinyali yaygarası ile hızlıca geri alma isteği yalnızca acemilere özgü hareketler olarak yorumlanmaktadır. Eğer bir işlem yapacağınız zaman firmayı iyi tanımazsanız, sektörünü ve geleceğini iyi okumazsanız aynı zamanda teknik analizine hakim değilseniz söylentilerle işlem yapmak yapılacak en büyük hatalardandır. Hem zararda satış yapma olasılığınız hem de ödeyeceğiniz komisyonlar size para kaybettirecektir.

Sinyaller Her Zaman Doğru Olmayabilir!

Bugün endeks açılışında -%1.94 ile işleme başlandı. İlk başta panik satışları ve büyük yatırımcıların para çıkışları gözlendi. Daha sonra düşme eğiliminden yükselme eğilimine girdi piyasa. En azından öyle yorumlandı. Son saatte ise bu sinyalin ne kadar yanıltıcı olduğunu gördük. O yüzden genel bir kanı olan (bir trader değilseniz) kapanış fiyatlarına odaklanarak işlem yapmak en doğru tercihtir.

Stop Noktalarını Bilmek

Bir hisseyi satın almadan önce eğer söylentilerle satın aldıysanız bu kısmı atlayabilirsiniz. Zira söylentiyle hisse almak en büyük risktir. Teknik analiz bilmiyor olabilirsiniz, temel analiz bilmiyor olabilirsiniz, finansal okuryazarlığınız düşük olabilir. Bunlar zaman içinde öğrenilebilecek şeyler. Ancak söylentilerle hareket etmek büyük üzüntüler yaşatabilir.

Genelde birçok hissenin teknik analizleri sosyal medyada sıkça paylaşılıyor. Tradingview gibi platformlarda insanlar fikirlerini paylaşıyorlar. Birçok fikir çok az farklarla da olsa ortak noktalarda buluşuyor. Bir hisseyi satın almadan önce birden fazla fikri inceleyerek ortak noktaları yakalayabilir ve ne zaman hisseden çıkacağınızı veya ne zaman hisseye girebileceğinizi görmüş olursunuz. Bu küçük bir öneri.

Borsada Risk Yönetimi: Sonuç

Warren Buffet’ın “Risk, ne yaptığınızı bilmemekten kaynaklanır.” sözüyle sonuca geliyoruz. Yeni yatırımcıların mutlaka işlemleri bir profesyonel trader gibi değil yeni yatırımcı psikolojisiyle yönetmesi gerekir. Daha şirkete yatırım yapmadan önce şirketi tanımak, profesyonellerin yorumlarını incelemek ve ne kadar süreliğine bu yatırımı yapacağını bilmek gerekir.

Bugün orta-uzun vade yatırımcılar gündemi çok dikkate almadı. Belki de ekleme yapmak için fırsat olarak gördüler. Kısa vadeciler yükseliş trendinin analiziyle meşgul oldular ve pozisyon belirlediler. Vadeli işlem yapanlar ekran başından ayrılmadılar. Gördüğünüz gibi bu gruplar ne yapacağını bilen gruplar.

Peki siz bu gruplardan birinde değilseniz ne yaptınız? Eğer hisse sattıysanız veya aldıysanız bunun altında yatan temelleri dikkate aldınız mı?

Bugün düşen borsa yarın yükselebilir. Tam tersi de yaşanabilir. Yatırımın türü önemli değil, yatırım yapıyorsanız, her zaman finansal okuryazarlığınızı artırmanın yollarını arayın. Ne yaptığınızı bilin.

Paylaşımlarımız yatırım tavsiyesi değildir. Sorumluluk reddi beyanımızı inceleyebilirsiniz.

6. His Analisti
6. His Analisti
Nesne: 149

Cevap bırakın

tr_TR